Raab, Győr, Hungary / Opuštěný hotel Konferencia, odříznutý od světa, je vhodné místo k zešílení... dala by se parafrázovat anotace na kingovský film Osvíceni. Ten by se tady dal z fleku natočit... Úžasný Overlook! Monstrozní pohrobek socialistické architektury, kde pravděpodobně bydlíme zcela sami. Trochu se bojím přivolat si výtah... :-D

Maďarský Györ: Město tří řek, které stojí za to vidět... / Győr je nazýván městem tří řek, neboť leží na soutoku Mošonského Dunaje, Ráby a Rábci v srdci takzvané Malé nížiny (Kisaföld), zhruba v polovině cesty mezi Vídní a Budapeští. Győr je známý hlavně díky svému nádhernému baroknímu centru, které je po Budapešti spolu s Šoproní druhé až třetí nejvýznamnější v Maďarsku.

Okolí dnešního Rábu bylo osídleno již od pradávna. Prvními doloženými obyvateli tu byli Keltové, které následovali Římané.Ti ho pojmenovali Arrabona, z čehož se vyvinul časem i dnešní český název Ráb. V 6. století se sem nastěhovali Slované, později Langobardi a nakonec Avaři. Ti zde vybudovali kruhovou pevnost nazývanou gyuru, z čehož je pro změnu odvozen dnešní maďarský název. (Pro zajímavost: gyűrű znamená dnes v maďarštině prsten.) Mezi lety 880 a 894 pak bylo součástí Velkomoravské říše. Maďaři, kteří se sem přistěhovali na přelomu 9. a 10. století, osídlili a opravili opuštěnou římskou pevnost, nejprve zde postavili stany a později i domy. V 11. století zde král Štěpán (István I.) založil biskupství, když bazilika a biskupský hrad jsou dodnes významnými symboly maďarského křesťanství. Turci se při své expanzi zmocnili města jen krátce a po pouhých čtyřech letech byli roku 1598 vyhnáni.

Vypisovat zde všechny památky, které stojí za zhlédnutí, by zřejmě nemělo smysl. Vedle již zmíněného biskupského hradu a baziliky jsou to různá muzea v architektonicky vzácných stavbách, karmelitánský kostel na Vídeňském náměstí, kostel svatého Ignáce z Loyoly na Széchenyiho náměstí, Dům u železného kůlu tamtéž nebo nádherná radnice kousek od vlakového nádraží.