Keywords (2)
J. Mečířová
K. J. Erben
Pracovnice Městského kulturního střediska v Lázních Bělohradu byla pozvána do Hradce Králové, aby tam v komponovaném pořadu povyprávěla o významné osobnosti národního obrození, o svém krajanu Karlu Jaromíru Erbenovi z nedalekého Miletína. Většina čtenářů jej zná jako pohádkáře či autora jímavých a poněkud strašidelných balad z Kytice. Toto dílo je i dnes tak úspěšné, že přitáhlo umělce k filmovému zpracování, ale toto je vlastně jeho jediné básnické dílo. Karel Jaromír Erben by nám měl být známý především jako archivář, historik, vědec, právník a překladatel.
Jitka Mečířová připomněla, že původně chtěl být učitelem a jen vada řeči v dětství tomu zabránila. Školu miloval, základního vzdělání se mu dostalo v rodném Miletíně, kde jeho učiteli byli i jeho dědeček z matčiny strany a strýček. Místní pan farář rychle odhadl Karlovo nadání a píli, proto rodiče usměrnil, aby jej přihlásili ke studiu na gymnáziu v Hradci Králové. Je málo známé, že zde si přivydělával na studium výukou hry na klavír. Po maturitě r. 1831 nastoupil na filozofickou a posléze i právnickou fakultu, to již byl zapáleným vlastencem, který se dal plně do služeb národa.
J. Mečířová z Bělohradu má vypravěčské a herecké nadání, rozhodla se, že velké osobnosti naší minulosti bude přibližovat posluchačům prostřednictvím komponovaných pořadů, ve kterých střídá slovo s hudbou. K tomuto účelu zde využila tvorby Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka, kteří se k hudebnímu vyjádření nechali inspirovat právě tvorbou Erbenovou. Paní Mečířová se ustrojila do prvků dobových šatů 19. století, vžila se do role 1. spisovatelovy manželky Barbory Mečířové a přiblížila posluchačům atmosféru doby a vyprávěla, jak nesnadným životem rodina Erbenových žila. Měli čtyři děti a Karel Jaromír se jako živitel dostával k solidnímu zajištění rodiny nesnadno nesnadno a postupně. Teprve zásluhou Františka Palackého se stal členem Královské české společnosti nauk a pak i jejím předsedou.
Bělohradská vypravěčka přivezla do Hradce Králové i ukázky starých vydání Erbenových prací, připomněla, jak i jako archivář, historik a právník ovlivnil tyto vědní obory, takže nebyl jen spisovatelem, ale zároveň i vědcem, pořizoval Regesta diplomatica – výtahy z nejdůležitějších právních historických listin Českého království, intenzívně se zajímal o Husovo dílo.
Erben neměl nikdy příliš zdraví, v závěru života se mu stala osudnou tuberkulóza, na kterou r. 1870 ve věku pouhých 59 let zemřel. Zanechal však za sebou obdivuhodné dílo, které oslovuje další generace čtenářů a vlastenců. A J. Mečířová k jeho popularizaci přispívá velmi vydatnou měrou, znají ji mnozí návštěvníci nejen bělohradských lázní, ale nyní i posluchači v Hradci Králové. Velmi nás zaujala, proto odjížděla se slibem, že do krajského města zase brzy zavítá, aby prezentovala další významné osobnosti naší minulosti. Bez nich by nevznikla ani důstojná přítomnost. S novými prostorami a p. Marvanem výbor MO Senioři ČR v Hradci Králové získal také výborného organizátora spolkového života, když dokáže zajistit každotýdenní tak hodnotné programy pro četné zájemce.
Č.Brandejs