Filters
Show Metadata
Keywords (3)
Górewicz Gurewicz Świdermajer
W roku 1906 powstała willa Gurewiczanka. Do połowy lat 20-tych XX wieku dobudowywano kolejne skrzydła osiągając kubaturę około 20 000 m³ i zmieniono nazwę na Uzdrowisko Abrama Gurewicza. W przedwojennych reklamach gazetowych i w folderze występuje również wersja nazwiska pisana przez "ó" i dlatego obie formy uznajemy za prawidłowe.

Historia tego miejsca jest ciekawa i dramatyczna. Przed wojną luksusowy pensjonat w którym wypoczywało "wytworne towarzystwo". W czasie II wojny światowej Niemcy zajęli budynek najpierw na komendanturę, a w roku 1941 na szpital wojskowy. Od lipca 1944 szpital prowadzi NKWD. Później w budynku mieścił się Ośrodek Doskonalenia Kadr Pedagogicznych Ministerstwa Oświaty. W latach 1953-60 Centralny Szpital Lotniczy. Od 1960 do 1994 działało Liceum Medyczne ze słynnym nauczycielem organizującym stowarzyszenie i plażę dla naturystów.
Gdyby ściany tego budynku potrafiły mówić, to może powstałby interesujący film...

Od przeniesienia się Liceum Medycznego do nowego gmachu, budynek dawnego uzdrowiska stał nieużywany. W roku 1997 podpisano umowę z Polską Fundacją Alzheimerowską, która miała wykonać remont budynku i prowadzić w nim swoją działalność. Wydaje się, że fundacja o tym zapomniała. Na całe szczęście Otwock przypomniał sobie o niewywiązywaniu się fundacji z warunków umowy. Po latach rozpraw sądowych i przepychanek z fundacją udało się odzyskać klucze do dawnego Uzdrowiska Abrama Gurewicza. Nastąpiło to dopiero w połowie 2009 roku, czyli 15 lat od momentu wyprowadzki Liceum Medycznego. W tym czasie nastąpiła znaczna degradacja drewnianego budynku dawnego uzdrowiska.

Kilkukrotnie próbowano sprzedać nieruchomość. Udało się to zrobić w listopadzie 2014 roku.