Klášter v Křešově – perla baroka
Unikátní cisterciácký klášterní komplex, nazývaný evropskou perlou baroka, se nachází jen pár kilometrů za hranicemi Česka v polské obci Krzeszów.
Původně benediktinský klášter založila ve 13. století Anna Česká, vdova po slezském a polském knížeti Jindřichovi II. Pobožném, jenž padl v bitvě u Lehnice. Klášter byl osídlen benediktinskými mnichy z Opatovického kláštera. Roku1289 benediktini klášter opustili, ale už 1292 ho osídlili cisterciáci. 1392 se Vévodství slezské Svídnice a s ním i klášter, stalo součástí Zemí Koruny české.
Areálu dominuje monumentální bazilika Nanebevzetí Nejsvětější Panny Marie s bohatou výzdobou, jejíž přes 70 m vysoké věže jsou viditelné už z dálky. Na fasádě baziliky jsou barokní sochy významného pražského sochaře Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa. Bazilika je vyzdobená nesčetným množstvím fresek s biblickou a řádovou tematikou. Na hlavním oltáři lze spatřit obraz Petra Brandla.
Neméně ohromným dojem působí i mauzoleum slezských Piastovců - jedna z největších nekropolí tohoto typu v Evropě, dále kostel sv. Josefa s působivými freskami, označovaný jako „slezská sixtinská kaple".

Klášterní komplex kandiduje na zapsání do seznamu UNESCO