Historické území Hlučínsko na hranici s Polskem bylo před rokem 1742 součástí Habsburské monarchie. Po nástupu Marie Terezie na trůn vypukla válka o rakouské dědictví a jedním z jejích důsledků byla ztráta Hlučínska, které připadlo Prusku. Jeho součástí bylo Hlučínsko až do roku 1920, kdy bylo připojeno k Československé republice.
Po Mnichovské dohodě, 8. října 1938, bylo pohraniční Hlučínsko připojeno k německé Třetí říši. Po skončení 2. světové války se stalo opět součástí Československa.

Kostel Povýšení sv. Kříže v Chuchelné

Původní kostel v Chuchelné byl zasažen při bombardování 31. března 1945 a zůstaly z něj jen trosky. V 60. letech byla vyhlášena sbírka peněz na stavbu nového kostela a v roce 1969 byl položen základní kámen. Stavba však byla zastavena a teprve po roce 1989 mohla znovu pokračovat. Autorem projektu nového chrámu se stal Jan Krömer. Jeho slavnostní vysvěcení provedl za účasti několika tisíc věřících olomoucký arcibiskup Jan Graubner 4. května 1996.

Kaple sv. Kříže (Hrobka Lichnovských) v Chuchelné

Kaple svatého Kříže s hrobkou knížat Lichnovských byla postavena v roce 1903 v romantizujícím stylu. Je nepřehlédnutelná díky režnému zdivu a zajímavému půdorysu.
Patrovou stavbu s emporami kryje jehlanová střecha z pálených tašek. Nad vchodem je umístěn znak Lichnovských.