Město Grudziądz leží na březích nejdelší polské řeky Visly v severním Polsku. Za vlády Řádu německých rytířů se stalo významným obchodním centrem. Je to krásné historické město s téměř 100 000 obyvateli, v němž se dochovalo původní středověké jádro obehnané hradbami.
Od Německých rytířů získal Grudziądz polský král Kazimír Veliký a začlenil jej do polského státu, jehož součástí zůstal až do velkého dělení Polska na konci 18. století. To se město stalo součástí Pruska. Tehdy ve městě prudce poklesl počet obyvatel – na něco málo přes 2 000. Prusko mělo samozřejmě zájem na obnovení slavné obchodní minulosti města, takže jej podpořilo přizváním obchodnických rodin z Německa a vybudováním železniční trati spojující Grudziądz s ostatními velkými městy Polska a Německa. Tento tah vyšel a z města se na počátku 20. století stalo kulturní centrum východního Německa s mnoha školami, muzei, galeriemi a divadlem.
Po první světové válce, kdy opět došlo ke vzniku Polské republiky, se město vyrovnávaol s převážně německým obyvatelstvem. Po válce byl jedním polským cestovatelem popsán jako „moderní, ale bohužel zcela německé město“.
Bezprostředně po 2. sv. válce byli Němci vysídleni do Německa a do města naopak přišli přistěhovalci z částí Polska, které byly zabrány sovětskou armádou.