Fotografie z reprezentativní cesty našich železničních modelářů do německého Lengefeldu, která se uskutečnila 19.-23. února 2020. Vedoucímu výpravy, Ing. Alešovi Trdému, děkujeme za profesionální i velmi osobní přístup a všem členům za skvělou reprezentaci DDM Praha 4 Hobby centrum 4.
Reportáž ze setkání modulové železnice FREMO v Lengefeldu
Ve dnech 19.2. až 23.2.2020 jsme byli na provozním setkání v Lengefeldu (Německo) organizovaném evropským klubem modulové železnice FREMO. Modulová železnice znamená, že každý si doma postaví svůj modul (kus trati, nebo stanici) a na setkání se moduly podle předem připraveného projektu spojí a společně provozují. Přitom je samozřejmě nutné, aby spojované díly měly na styku normalizované rozhraní.
Na toto setkání jsme se přihlásili již v září 2019, organizátoři vyprojektovali pěkný layout (návrh modulového kolejiště) a naši přihlášenou stanici Ledeč zařadili do layoutu na konci české větve. Za námi byl již jen pivovar, který přinášel do provozu řadu nákladních vozů. Výše zmíněná česká větev zahrnovala trať ze Setuzy (vlečkový areál připojený na dvoukolejnou průběžnou trať), přes další vlečkový areál Milevsko, stanice Elčovice, Hukovice a Poříčí do Ledče a Pivovaru. Druhá část této větve odbočovala v Hukovicích přes Novou ves pod Pleší do Verneřic, viz plán layoutu.
Výprava z Hobby centra 4 vyjela služebním autem ráno 19.2.2020, kromě sbalené stanice Ledeč jsem vezl 6 kluků přihlášených z našich kroužků. Do Lengefeldu, který je v Sasku kousek za našimi hranicemi (přes Chomutov a Horu sv. Šebestiána), jsme dorazili kolem poledne. Setkání bylo ve sportovní hale školy v Lengefeldu, která měla v době setkání jarní prázdniny. Vybalili jsme naši stanici, postavili ji v tělocvičně na nohy a zapojili její elektroinstalaci. To dělali samozřejmě i všichni ostatní se svými moduly. Večer bylo postupně celé kolejiště připraveno na ráno k provozu. Ráno jsme vyčistili koleje k provozu, dali na koleje vozidla organizátoři ještě vyměnili některé nesjízdné moduly a mohlo se začít.
Provoz kolejiště probíhal podle předem připraveného grafikonu (jízdního řádu). To je naprostou nutností, protože tak velké množství vlaků muselo být organizovaně řízeno, aby nevznikaly na kolejích zácpy. Navíc se na odkrytých vozech přepravovaly modelové náklady, které dávaly dopravě ten pravý smysl. Každý vůz měl vozovou kartu na které byla kapsa pro nákladový list, takže náklady jezdily odněkud někam a v cílových stanicích se vykládaly. Ostatně nákladové listy měly i zakryté vozy s pomyslným nákladem. Pro obohacení provozu jsme s sebou přivezli hodně modelových nákladů do vozů, jako např. uhlí, potrubí, stohy kari sítí (výztuže do betonu), motory, řezivo, klády, apod. To nám pomáhalo nákladní dopravu řádně okořenit. K tomu přispíval i pivovar připojený za naši stanici Ledeč se svým vlečkovým provozem nákladních vozů.
Na připojených obrázcích vidíte plán kolejiště, celkový pohled z ochozu tělocvičny, a detailní pohledy do jednotlivých míst modulového kolejiště. Musím říci, že se provoz vydařil, stejně jako naše výprava. Vrátili jsme se v neděli večer.