V září se již pátým rokem setkávají lidé ve Větrné ulici v Hrádku nad Nisou. Připomínají si tragickou událost, ve kterou před 85 lety vyústilo napětí na česko-německém pomezí a zároveň v našem městě předznamenala příchod druhé světové války.
Dramatická událost se odehrála na železniční trati mezi Hrádkem nad Nisou a Žitavou, kterou měli v turbulentních časech před Mnichovskou dohodou hlídat členové tehdejší Stráže obrany státu. Jeden z nich, vojín Rudolf Zárybnický, byl ve službě smrtelně raněn. Atak se odehrál nemilosrdně a zákeřně, vojín byl dle historických zdrojů zasažen ze zálohy 5 střelnými ranami. Zločin zůstává dodnes nerozluštěn, útočníky se nikdy nepodařilo identifikovat.
Jako důstojnou vzpomínku na Rudolfa Zárybnického inicioval hejtman Libereckého kraje Martin Půta před pěti lety vytvoření pomníčku na místě neštěstí. Dnes si smutnou událost u železničních kolejí znovu připomenul spolu s místostarostou města Pavlem Farským a příslušníky ozbrojených složek a složek integrovaného záchranného systému. Čestnou stráž na pietním místě drželi spolu s vojáky i příslušníci Československé obce legionářské v dobových uniformách.
Tento pietní akt má zvláštní váhu nejen kvůli historickému kontextu, ale i kvůli jeho poselství pro současnou mladou generaci. Vážnost momentu proto sdíleli i přítomní žáci devátých tříd z hrádeckých základních škol. Mnohé historické události zní dospívajícím vzdáleně až neskutečně, Rudolf Zárybnický a jeho smysl pro povinnost, služba národu, a nakonec i brutální napadení se událo přímo na tomto místě, jen pár kroků od železniční trati, od jejich škol, od našich domovů.
Rudolf Zárybnický proto není jen jméno na štítku zasazeném do kamene. Žil v našem městě a jeho příběh je výstrahou i inspirací, stálou připomínkou ceny, kterou je někdy nutné zaplatit za svobodu. Je to lekce, kterou bychom neměli nikdy zapomenout.
Foto: Roman Sedláček / www.hradek.cz