Střední průmyslová škola kamenická a sochařská v Hořicích začala psát svojí historii v roce 1883, kdy bylo rozhodnuto o jejím zřízení. Během několika měsíců, na počátku roku 1884, již měla své první studenty. Dnes se řadí k nejstarším v Evropě, podařilo se jí přestát všechny historické kotrmelce, kterých od dob svého založení na území bývalého Rakouska - Uherska až do dnešních dnů zažila hned několik. Historická budova školy byla postavena speciálně pro výuku sochařství. Dnes k ní patří další ateliéry a dílny tvořící rozsáhlý komplex, který dokázal uhájit svůj prostor v hořické městské zástavbě.
Škola vychovala celou řadu významných umělců, mnoho impozantních děl zdobí i areál školy.
Město Hrádek nad Nisou rozvíjí se školou slibnou spolupráci. Její žáci se v loňském roce poprvé účastnili Uměleckého sympózia v Trojzemí. V letošním roce se při stejné příležitosti v našem městě představí znovu. Ve škole vznikl nový pískovcový kříž pro kapličku v Uhelné a zvažují se i další možnosti spolupráce.
Historie i současnost školy je bezesporu výjimečná a zajímavá. Více se o ní můžete dozvědět na jejích internetových stránkách.
Jaká díla vzniknou pod rukama hořických sochařů i to, jak se budou rodit, můžete vidět na blížícím se Řemeslném sympóziu v Trojzemí ve dnech 18.- 21.7. 2019 na Kristýně. Přítomni budou i další umělci – dřevosochaři a kováři. V rámci akce proběhnou také řemeslné dílničky pro děti a nebude chybět ani kulturní program.
Foto: Roman Sedláček / www.hradek.cz