V sobotu, 29. júna 2024, na sviatok sv. Petra a Pavla, sa v našej obci Hladovka konali veľkolepé oslavy 100. výročia založenia Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ). Slávnosť sa začala svätou omšou v miestnom kostole Nanebovzatia Panny Márie, ktorú celebroval Mons. František Rábek, biskup a prvý ordinár Ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky. Po omši nasledoval sprievod hasičských jednotiek z okolitých obcí i družobných obcí z Poľska, ktoré sa pripojili k oslavám a vzdali hold dlhoročnej tradícii hasičstva v Hladovke. Starosta obce vo svojom prejave vyzdvihol obetavú prácu všetkých hasičov, ktorí v priebehu storočia chránili majetky a životy obyvateľov.
Súčasťou osláv bolo aj oceňovanie hasičov a odovzdávanie pamätných medailí hasičom nielen z Hladovky ale aj družstvám z okolitých obcí, predchádzajúcim veliteľom DHZ, bývalým starostom obce, predstaviteľke Žilinského samosprávneho kraja županke Erike Jurinovej, Krajskému riaditeľovi Hasičského a záchranného zboru v Žiline a veliteľovi hasičskej stanice v Tvrdošíne, poľským hosťom a ďalším. Po slávnostnom obede sa potom vo vonkajších priestoroch základnej školy začal ďalší program - Deň rodiny. Po príhovore starostu sa so svojím programom predstavili žiaci materskej a základnej školy. Nasledovala ukážka hasičského zásahu, kde hasiči demonštrovali svoje zručnosti a pripravenosť na rôzne typy zásahov.
Potom sa naplno rozbehli rôzne súťaže pre deti a boli pre ne pripravené aj rôzne atrakcie, od skákacích hradov, streľby z luku, skákania vo vreci, aquazorbingu, futbalovej súťaže, maľovania na tvár, elektrických autíčok, vláčika... Svoj program predviedli aj sokoliari z Oravského Podzámku.
Obec nezabudla ani na pohostenie, výborný guľáš, ktorý ako vždy pripravili naše dlhoročné členky Červeného kríža i zväz poľovníkov. No a v teplom, krásnom počasí dospelým dobre padlo chladené čapované pivo, mládeži kofola a všetkým určite aj chutná zmrzlina.
No a na záver bola pripravená tanečná zábava, na ktorej sa o dobrú náladu postarala skupina Golf.
Oslavy 100. výročia DHZ v Hladovke a zároveň deň rodiny sa stali nezabudnuteľným zážitkom pre všetkých zúčastnených a prispeli k posilneniu komunitného ducha v obci.