Filters
Show Metadata
Keywords (2)
FedShrom St. Corona am Wechsel
INFONÁSTĚNKA HISTORICKÉ REGIONALISTIKY
(V popiskách u obrázků občas odkazy, nápovědy k testům...)

AKTUALITY 2024/25:
Nástěnka používána zejména pro rychlé zprávy, např. program nejbližších seminářů, místa srazů na exkurze, k vyvěšování fotodocházek apod. Pro delší informace slouží Moodle, kde ke stažení i studijní opory k jednotlivým tématům.

Semináře 13. a 14. XI. proběhnou formou exkurze /místa srazů budou upřesněna na zaslaném historickém plánu či vedutě :)/

Vizuální prameny viz níže ukázky vedut a map s připojenými popisky. Mrkněte na ně a zkuste se na vedutách a mapách trochu zorientovat. Na mobilu musíte kliknout na obrázek a pak rozkliknout íčko. Na počítači by se měla popiska pod obrázkem objevit rovnou. Vizuální prameny týkající se vaší lokality (co nejstarší grafické veduty, dobové plány měst či nejstarší fotografie) se vám můžou hodit do seminární práce a pracovního listu.

Exkurze 24. X. byla společná i pro část pozdějšího semináře, konkrétně pro kol. Grul., Havl., Chmel., Kůrk., Med., Rejm., Vén. a Vrš. Zbývajícím byl nabídnut náhradní termín 14. XI.

20. a 21. XI. začneme zadávat seminární práce na základě seznamů písemných a vizuálních pramenů a různých typů literatury týkajících se vaší lokality, tedy monografií, relevantních hesel ve specializovaných encyklopediích, článků v odborných periodicích etc. (blíže Moodle, kde i pokyny k obsahu a formě seminární práce).

Rozcvičky: 1. Hledání dědečka Flašky, 2. Chronogram švédského sloupu, 3. Matoucí anglická veduta, 4. Husovy příjmy, 5. Orientace na Novém Městě pražském, zejména v okolí fakulty, a to nejen v prostoru, ale trochu i v čase :).

Akademický rok 2023/24 (ale použitelné i pro letošek):

Výsledná známka je za regionalistiku jako celek, takže někdy ji ovlivňuje i výsledek testu a aktivita v seminářích. V několika případech k lepší známce napomohl chytrý pracovní list či vhodně vybrané dobové obrazové přílohy SP.

Také letos měli někteří trochu problém s doladěním formy poznámkového aparátu SP a s odkazy pod čarou. Občas bylo slabší využití primárních pramenů a někteří i ty běžně dostupné zbytečně přebírají ze sekundárních zdrojů. U určitých typů témat by bylo pro čtenáře velmi užitečné doplnění textu mapovou či obrazovou dokumentací, rodokmenem apod.

AD FORMA SP: Nutné dodržování citačního úzu obvyklého u odborných historických textů, obdobně jako u bakalářských prací na KDDD. Srov. v Moodle odkazy na citační pravidla ČČH či ÚDU KTF. Loni ojediněle dorazily od kolegů geografů dokonce práce, které používaly přírodovědecký způsob citací v závorkách. Letos dělají problémy zatím spíš pravidla krácení bibliografických odkazů pod čarou. Nejjednodušší je prostě dodržovat jeden z doporučených úzů. Za sebou jdoucí totožné odkazy nahrazuje Tamtéž, s. xy. (případně Ibidem, s. xy.). Dost běžné bývají také chybějící tečky na konci jednotlivých poznámek a psaní spojovníku místo pomlčky (Alt+0150, v případě stránek a letopočtů vždy patří místo "až" a neodsazuje se). U závěrečných seznamů literatury někdy chybí počty stran. Mezi posledními přišly práce, v nichž v bibliograf. citacích chyběly konkrétní stránky, na něž je odkazováno (takový odkaz je pro uživatele jen velmi obtížně použitelný).

AD ILUSTRACE A PŘÍLOHY: U map, fotografií apod. je třeba uvádět zdroj (přímo u ilustrace nebo v seznamu ilustrací). Způsob citace se liší podle toho, zda jde o materiál z archivu, knihy, internetu nebo o vaše vlastní dílo.

AD PRACOVNÍ LISTY: Oceňuji různé kreativní časové osy, labyrinty, různé typy doplňovaček, křížovek apod. Prosím uvádějte také, pro koho jsou listy určeny.