Filters
Show Metadata
Keywords (2)
FedShrom St. Corona am Wechsel
INFONÁSTĚNKA HISTORICKÉ REGIONALISTIKY
(V popiskách u obrázků občas odkazy, nápovědy k testům...)

AKTUALITY 2024/25:
Nástěnka používána zejména pro rychlé zprávy, např. program nejbližších seminářů, místa srazů na exkurze, k vyvěšování fotodocházek apod. Pro delší informace slouží Moodle, kde ke stažení i studijní opory k jednotlivým tématům.

27. a 28. XI. budeme pokračovat v zadávání seminárních prácí na základě seznamů písemných a vizuálních pramenů a různých typů literatury týkajících se vaší lokality. Blíže Moodle, kde i pokyny k obsahu a formě seminárky. Zvažte také, jak technicky umožnit, aby případně váš seznam mohli vidět i kolegové!

V závěru semináře se budeme opět věnovat architektuře jako pramenu k poznání regionálních dějin (funkce, datace, terminologie, styly). Hodí se průběžně postupně zkoumat Herouta. :)

Rozcvičky: 1. Hledání dědečka Flašky, 2. Chronogram švédského sloupu, 3. Matoucí anglická veduta, 4. Husovy příjmy, 5. Orientace v okolí fakulty v čase i prostoru, 6. Orientace na mapě či modelu, 7. Co si pamatujeme z předchozí exkurze + prohloubení znalostí, 8. 200korunová bankovka jako učební pomůcka.

Vítězové kvízu 13. XI., 1. seminář: Košař, Konopásek a Březíková, Bžoch (9/12); 2. seminář: Vébrová, Vajnerová a Hejno, Kačenga, Neugebauer (10/12); 3. seminář: Kejzlar, Nekl (12/12).

Vizuální prameny k exkurzím vyvěšeny níže. Na mobilu musíte kliknout na obrázek a pak rozkliknout íčko. Na počítači by se měla popiska-vysvětlivka pod obrázkem objevit rovnou.

Akademický rok 2023/24 (použitelné i pro letošek):

Výsledná známka je za regionalistiku jako celek, takže někdy ji ovlivňuje i výsledek testu a aktivita v seminářích. V několika případech k lepší známce napomohl chytrý pracovní list či vhodně vybrané dobové obrazové přílohy SP.

Také letos měli někteří trochu problém s doladěním formy poznámkového aparátu SP a s odkazy pod čarou. Občas bylo slabší využití primárních pramenů a někteří i ty běžně dostupné zbytečně přebírají ze sekundárních zdrojů. U určitých typů témat by bylo pro čtenáře velmi užitečné doplnění textu mapovou či obraz. dokumentací, rodokmenem apod.

AD FORMA SP: Nutné dodržování citač, úzu obvyklého u odborných historických textů, obdobně jako u bakalářských prací na KDDD. Srov. v Moodle odkazy na citační pravidla ČČH či ÚDU KTF. Loni ojediněle dorazily od kolegů geografů dokonce práce, které používaly přírodovědecký způsob citací v závorkách. Letos dělají problémy zatím spíš pravidla krácení bibliografických odkazů pod čarou. Nejjednodušší je prostě dodržovat jeden z doporučených úzů. Za sebou jdoucí totožné odkazy nahrazuje Tamtéž, s. xy. (případně Ibidem, s. xy.). Dost běžné bývají také chybějící tečky na konci jednotlivých poznámek a psaní spojovníku místo pomlčky (Alt+0150, v případě stránek a letopočtů vždy patří místo "až" a neodsazuje se). U závěrečných seznamů literatury někdy chybí počty stran. Přišly též práce, v nichž v bibl. citacích chyběly konkrétní stránky, na něž je odkazováno (takový odkaz je pro uživatele jen velmi obtížně použitelný).

AD ILUSTRACE A PŘÍLOHY: U map, fotografií etc. je třeba uvádět zdroj (přímo u ilustrace nebo v seznamu ilustrací). Způsob citace se liší podle toho, zda jde o materiál z archivu, knihy, internetu nebo o vaše vlastní dílo.

AD PRACOVNÍ LISTY: Oceňuji různé kreativní časové osy, labyrinty, různé typy doplňovaček, křížovek apod. Prosím uvádějte také, pro koho jsou listy určeny.