Výstavní síň Antonína Navrátila, Husinecká 8, Praha 3.
.

HLAVA - aneb víc hlav víc ví


V galerii Nového sdružení pražských umělců NSPU nyní probíhá výstava s názvem
" HLAVA - aneb víc hlav víc ví."
Téměř paralelně s touto akci se konala v Galerii 1 výstava s obdobným obsahem s názvem Homo Faber - Člověk tvůrce. Po rozpadu Svazu a Fondu českých výtvarných umělců byla založena dvě podobně nazvaná sdružení pražských výtvarníků, a to : Sdružení pražských malířů { nyní Spolek pražských výtvarných umělců SPVU } a Nové sdružení pražských umělců NSPU. Do spolku SPVU byli přijati především bývalí členové Fondu a Svazu. NSPU založil malíř Jiří Načeradský. V tomto spolku se objevila i řada nových tvůrců, kteří v období komunismu neměli možnost vystavovat. Mnozí z nich nyní vytvářejí současnou výtvarnou scénu. Dlouhodobou předsedkyní NSPU je Ak. mal. Alena Petříčková. Nové sdružení má vlastní galerii v Husinecké 8 na Žižkově. Zde pořádá samostatné či kolektivní výstavy svých členů nebo hostů.
Sdružení navázalo kontakty s italskými, francouzskými a německými výtvarnými spolky. Například již pětkrát proběhly výstavy, střídavě v Praze a Berlíně, se spolkem berlínských umělců VBK { Verein Berliner Kűnstler } - což je nejstarší trvale vystavující výtvarný spolek v Německu.
Na současné výstavě NSPU vystavují tito členové sdružení : Vladimír J. Dvořák, Iva Fialová, Václav Frolík, Yasmine Goishani, František Koudelka, Ivan Králík, Milan Křenek, Mirka Mádrovà, Jindřich Modráček, Antonín Navrátil, Miroslav Pankrác, Alena Petříčkova, Zdena Reinerová, Zdeněk Řípa, Olga Stárková, Pavel Straka, Valexia, Jan Vít, Marian Zajíček a Václava Zouplnová.
Portrét - to bylo téma často se vyskytující ve výtvarném umění od renesance až do rozšíření fotografie. Především v 19. století byl portrét nejčastěji se vyskytujícím výtvarným dílem. Psychoanalýza a později surrealismus posunuly jevovou stránku i do vnitřní myšlenkové dimenze a snu. Touto novou dimenzí hlavy se zabývá současná výstava NSPU. Mimo dvou realistických sochařských děl už zde neuvidíte klasické pojetí portrétu. I výtvarná díla, která klasický portrét připomínají, např. obrazy Milana Křenka, jsou posunuta do nových rovin odpovídajících postmodernímu pojetí tvorby. Ve velké části vystavených artefaktů je vyjádřena především duchovní dimenze hlavy, a to např. vhledem do myšlenkové dimenze hlavy autorky Aleny Petříčkové, či expresivním totálním rozbitím hlavy v obrazu Václava Frolíka, nebo slzou opouštějící oko s miniaturními portréty zavražděných lidí v totalitních režimech v obrazu česko- íránské malířky Yasmin Golshani. Přibližně polovina vystavených prací tenduje k abstraktnímu vyjádření inspirovanému tématem hlavy.
Výstava je přístupná do 23.11.2023 v úterý, středu a čtvrtek od 15 do 18 hod.



Livio zonerama.com
Nová Večerní Praha