První neděle po konci letních prázdnin, děti za sebou mají první dny nového školního roku a předpověď počasí slibuje přímo ideál na víkendový výlet. A jižní Čechy jsou cílem přímo ideálním.

Řekne-li se Jihočeský kraj, poutníkovi se vybaví Lipno, Šumava, Hluboká nad Vltavou a Český Krumlov. Milovník detailu půjde do větší hloubky, pramení zde Vltava, je zde nejznámější český prales, či největší vodní plocha.

Tak trochu ve stínu známého Českého Krumlova, ale také mezi Českými Budějovicemi a Lipnem leží krásný a neprávem opomíjený Rožmberk.

Hrad ve stejnojmenné obci má dávnou historii. První zmínka s původním německým názvem Rosenberg je datována k roku 1250. Jeho pravděpodobným zakladatelem je Vok z Rožmberka. Hrad byl vybudován na významné obchodní stezce spojující Čechy přes nedaleký Vyšší Brod s bohatým horním Podunají.

Rožmberk patří mezi nejstarší hrady Vítkovců, předchůdců jednoho z nejvýznamnějších českých rodů, Rožmberků. Jedná se o komplex původně dvou hradů, Dolního a Horního. Hrad je místem, kudy po staletí kráčela česká historie, kdo se jen drobet zajímá o historii jména Vilém z Rožmberka, či Petr Vok z Rožmberka mu rozhodně nejsou neznámá.

Ze správního centra se na začátku 17 století stalo renesanční sídlo, které na počátku 30-ti leté války přešlo do rukou Karla Bonaventury Buquoye a tento rod měl sídlo v držení až do roku 1945.

A dnes? Kdo chce strávit příjemný den a nebýt přitom obklopen masovým turismem blízkého Českého Krumlova, pro toho je Rožmberk ideální volba, stejně jako blízký Vyšší Brod.