Prvonávštěva Minieurolandu v Klodzku
Minieuroland byl založen v roce 2015 a jeho dominantou jsou miniatury významných světových staveb. Najdete tu Big Ben, Eiffelovu věž, Sochu Svobody, Zwinger, Brandenburger Tor, Schönbrunn a plno dalších. Kdy se tu objevila první zvířata netuším, nepodařilo se mi to najít. Jisté je, že v roce 2022 byla postavena jedna z menších ptačích voliér a v roce 2023 poté velká průchozí, takže předpokládám, že od roku 2023 tu postupně přibývají zvířata.
Ráno v Náchodě bylo hodně chladné, bylo pod nulou, a tak jsem se bál, aby vůbec nějaká zvířata byla venku. De facto jsem totiž věděl pouze o velké průchozí voliéře a nevěděl, co dalšího tu je. U silnice, naproti vchodu, je velké parkoviště. Vchod je umístěn v budově, kde v přízemí jsou kromě pokladny taky suvenýry a toalety. Potom už následuje samotný areál.
Cesty jsou všechny vzájemně propletené, takže si můžete chodit libovolně, já šel následovně. První expozicí, na kterou jsem narazil, patřila kosmanům bělovousým. Patří jim domek v podobě chrámu, vnitřek je tradičně kýčovitý se sochou, domečkem, provazovými mostky, tapetami atd. Prostoru je tu docela dost, venkovní výběh chybí. O kousek dál je zvíře, které nesmí v žádné takové instituci chybět, a sice surikaty. Ty mají venkovní i vnitřní výběh, oba poměrně slušné. Vnitřní výběh je pod vyhlídkou do venkovního výběhu + do okolí. Změtí cestiček kolem dalších miniatur se dostaneme k další zvířecí expozici, která nese v překladu název Svatyně loriů. Velmi honosný název pro dvě nepříliš hezké klece. V té první je rozdělený pár tukanů obrovských. Rozdělená voliéra je poměrně malá, s několika větvemi a tapetou v pozadí, kde to celé trochu vylepšuje. To se nedá říct o vedlejší kleci pro lori, která je na betonu, s několika lany a větvemi, totálně nezapadá do celého konceptu jakéhosi chrámu a připomíná to spíš nějakou dočasnou klec někde na výstavě. Ptáci mají nicméně ještě přístup do vedlejší místnosti, takže prostoru docela dost. Zbytek svatyně je v částečné rekonstrukci, tak tu třeba pak loriové budou mít nějaký větší prostor.
Potom už následuje to vůbec nejlepší z celého areálu. Dalšími cestičkami se dostanete k obrovské průchozí voliéře. Ještě před ní je dvojice dřevěných voliér, původních pro osazenstvo té velké voliéry. Tu levou ještě mohou využívat, tu pravou mají pro sebe výři velcí. A pak ta voliéra. Ta mi skutečně vyrazila dech. Obrovská, vážně obrovská voliéra s jednoduchým chodníčkem, linoucím se po celé její délce, se vzrostlými stromy, s hezkým jezírkem s krásným obložením a super osazenstvem. Tahle jediná voliéra může směle konkurovat jakékoliv velké, skutečné zoo. Trochu škoda je, že osazenstvo je totální geografický pelmel, ve kterém jsou zastoupeny všechny kontinenty kromě Antarktidy. Jsou tu jeřábi (rajský, královský a panenský), ibisové (posvátný, šedokřídlý, hnědý, jihoafrický, rudý, slámokrký a snad i skalní), nesyti afričtí, kolpíci růžoví, čápi simbilové, korunáči vějířoví, volavky, pávi, čejky, bažanti nebo perličky. V létě tu navíc jsou ještě arové.
Velmi oblíbenou částí je průchozí expozice s čikarí červenými. Poslední expozicí je poté výběh plameňáků kubánských, která je bohužel malá a ošklivá. Umělé stromy jsou nechutné. Naštěstí se pro ně hned vedle buduje nová expozice, resp. zvětšení té původní, což je jedině dobře. Něco se staví také v budově vedle, nějaká tropická expozice, je tam rozeznatelná jedna klec.
Podle ZTL by tu měli být ještě bažant lesklý, čejka žlutonohá a jihoamerická, ale neviděl jsem.
Kromě celkové kýčovitosti mi velmi vadilo, že po celém areálu hraje poměrně hlasitá hudba. Mimo zvířecí expo bych to ještě zkousnul, ale že to řve i vedle té průchozky, to mi nepřijde správné. Minieuroland není nejlepší, ale ani nejhorší, některé voliéry nejsou hezké, ale ta velká průchozka můj celkový pohled hodně ovlivnila. Snad se podobně změní i ti plameňáci nebo loriové. Při cestě kolem se tu určitě dá zastavit, za hodinu jsme to měli prošlé.