Luhačovice

31.7.2015

prohlídka lázeňského areálu

Luhačovice jsou město v okrese Zlín ve Zlínském kraji, 16 km jihovýchodně od Zlína. V Luhačovicích jsou čtvrté největší lázně v ČR a největší na Moravě. Léčí se zde hlavně lidé s nemocemi dýchacího ústrojí, trávením a obezitou. Lázně vděčí za svůj věhlas především minerálním pramenům. V Luhačovicích vyvěrá 6 přírodních pramenů a desítky pramenů navrtaných. Nejznámější je přírodní léčivá minerální voda Vincentka, která se servírovala dokonce na císařském dvoře a ve vídeňských kavárnách. Luhačovice leží v údolí říčky Šťávnice (zvaná též Luhačovický potok) a jsou obklopeny strmými zalesněnými kopci. Tři kilometry proti proudu říčky Šťávnice byla ve dvacátých letech 20. století postavena přehrada nazývaná Luhačovická nebo též Pozlovická. Město má ceněnou urbanistickou a architektonickou podobu, na které se podíleli vynikající architekti Dušan Jurkovič, Emil Králík a Oskar Poříska.

O vzniku názvu Luhačovice existuje několik teorií. Všeobecně se soudí, že názvy obcí končící na - ice se odvozovaly do jména zakladatele rodu, tedy Luhač (Luhačovice). Název Luhačovice mohl být odvozen také z toho, že v okolí říčky Šťávnice byly luhy. První písemná zpráva o Luhačovicích je známa z roku 1412. V roce 1590 náležely Luhačovice rodu Bartodějských z Bartoděj. Po Bílé Hoře propadly konfiskaci a získal je Maxmilián z Lichtenštejna. Ten je v roce 1629 odprodal Gabrielovi Serenyimu, v jehož rodě zůstaly do roku 1945. Tento rod sehrál v dalším rozvoji místa mimořádnou úlohu. Serenyiové si uvědomili význam léčivých vod a jejich využitelnost pro podnikání. Objevené prameny léčivých vod byly označovány názvem odvozeným od křestního jména mužského člena šlechtické rodiny Serenyiů, např. Amandka, Vincentka a Ottovka.

Krásnou přírodu v Luhačovicích doplňuje kolonáda, rozlehlé parky s fontánami a upravenými vycházkovými cestami, pavilony, léčivé prameny a zejména řada staveb známého architekta Dušana Jurkoviče. Symbolem luhačovické lázeňské architektury, inspirované valašskými a slovenskými lidovými stavbami s hrázděnými zdmi, secesním dekorem a výraznou barevností, je především Jurkovičův dům. Secesní penzion stojí v samém srdci lázní přímo u kolonády a je vybaven replikami původního nábytku. Při procházce Luhačovicemi lze spatřit ještě další známé Jurkovičovy stavby, například Jestřabí, vily Valašku a Vlastimilu, Chaloupku, Vodoléčebný ústav či Hudební pavilon, většinou slouží jako hotely a penziony.