Ve čtvrtek 25. ledna 2024 spojily své síly vyučující dějepisu Mgr. Dana Štěpinová a učitelka občanské výchovy Mgr. Kateřina Hájková a uskutečnily ve třídě devátého ročníku během odpolední výuky projekt Propaganda – Bedna komunismu.
Na tento den jsme měli od projektu Jeden svět na školách, který vede organizace Člověk v tísni, vypůjčenou Bednu komunismu. Bedna obsahuje autentické hmotné a písemné prameny z dob komunismu v Čechách (např. propagandistické plakáty, členskou legitimaci KSČ, pohledy z chmelu, plynovou masku, pionýrskou encyklopedii a mnoho dalších).
Cílem vyučovacího bloku bylo prostřednictvím tajemných předmětů dětem přiblížit podoby komunistické propagandy a naučit je propagandu rozeznat a analyzovat. Také je důležité, aby si žáci uvědomovali důležitost role emocí při šíření a přijímání propagandy a učili se kriticky myslet.
Po úvodním hádání, co se v bedně asi nachází, si žáci do dvojic vybrali dva artefakty a představili je svým spolužákům. Snažili se popsat, jaký pramen se k nim dostal, co asi představuje nebo představoval a poukázali také na to, jak tento pramen souvisí s komunismem. Po prezentaci všech předmětů a vyjádření názoru všech dvojic již bylo nadmíru jasné, že tématem tohoto odpoledne bude právě „Propaganda“. Na pracovním listu poté dvojice analyzovaly své předměty na základě několika kritérií – popis pramene, „černá/bílá“ (tzn. Co je označováno jako špatné/dobré?), prostředky, kterými pramen působí na emoce přijímajícího, a také z hlediska toho, co nám má pramen „vnutit“, o čem se nás snaží přesvědčit.
Následně jsme krátce rozebrali propagandu ve filmové tvorbě. Pustili jsme si například ukázku ze seriálu Třicet případů majora Zemana s podtitulem Rok 1953. Na závěr se děti seznámily s propagandou současnosti na aktuálních materiálech z KLDR nebo Ruska.
Věříme, že se nám podařilo podnítit v dětech kritické myšlení, aby nepřijímaly text automaticky jako pravdu, ale přemýšlely nad ním a nad jeho cílem.
Mgr. Dana Štěpinová, Mgr. Kateřina Hájková