Kancelář Veřejného ochránce práv v Brně vyhlásila v únoru 2022 soutěž pro žáky 2. stupně ZŠ a odpovídajících ročníků gymnázií „Jak ombudsman pomáhá dětem“. Členové žákovského parlamentu se rozhodli, že se soutěže zúčastní.
Na vypracování projektu se podílelo 10 členů žákovského parlamentu. Sami si nastudovali, čím se ombudsman zabývá a vytvořili poster, kde formou komiksu ztvárnili téma soutěže. Jejich výstup byl poté vyfocen a elektronicky zaslán do Brna. Jaké bylo jejich překvapení, že zrovna jejich poster byl vybrán mezi několik málo výjimečných! Za odměnu byli tvůrci pozváni do Brna do Kanceláře veřejného ochránce práv.
Tak se nakonec šest děvčat s koordinátorkou žákovského parlamentu vydalo v úterý 14. června 2022 autobusem, metrem a vlakem do Brna. Cesta to byla velice náročná, ale rozhodně to stálo za to! V Brně si děti prohlédly historické centrum města, navštívily kasematy hradu Špilberk, zhlédly i moderní umění (Orloj). Samotná konference s panem ombudsmanem JUDr. S. Křečkem a jeho zástupkyní M. Šimůnkovou byla velmi veselá. Pan ombudsman vysvětlil náplň své práce a dokázal, že má smysl pro humor. Na setkání s dětmi z celé ČR si oblékl ponožky s křečkem.
Exkurze byla sice vyčerpávající, ale velice přínosná pro všechny zúčastněné.

Mgr. Dana Štěpinová