V úterý 7. března se žáci 8. A vydali do Severočeského muzea v Liberci na program Konfiskované osudy.
Děti se rozdělily do čtyřech skupin a každá skupina pak představovala jeden německý šlechtický rod, který sídlil v 19. století v Libereckém kraji. Každý rod vlastnil erb, rodové poklady a samozřejmě území. To si skupinky vybudovaly samy na mapě. K vidění byly hradby, zámky a jiné.
Poté ale následoval sled dějinných událostí – založení Československa, pozemková reforma a další, během nichž tato šlechta (= skupiny) přišla o majetek a některé výsady, které za Rakouska-Uherska měla. Pak se ale k moci dostal Adolf Hitler, takže děti samy pocítily naději na návrat ztracených privilegií. Následovala 2. světová válka a poté odsun německého obyvatelstva z pohraničí do Německa.
Celý program byl koncipován jako zážitkový. Žáci se vcítili do role Němců žijících na českém území několik století. Cítili křivdu a poté si zakusili pocity z nástupu nového německého vůdce. Někteří se chtěli pomstít, někteří žáci byli nedůvěřiví, některým byly sliby nacistického vůdce úplně jedno, hlavně když se jim vrátí jejich rodinné dědictví. Následoval velice silný závěr, kdy byli všichni Němci (ti sympatizující i ti nesouhlasící s nacismem) po 2. světové válce odsunuti. Děti se dozvěděly, co se stalo s jejich majetky.
Po skončení programu se někteří vydali na prohlídku expozic libereckého muzea.

Mgr. Dana Štěpinová