Křížová cesta 21. století
Kuks nejsou jen barokní sochy Matyáše Brauna. Naleznete tu i soudobé sochy předních českých sochařů. Mezi Kuksem a Braunovým Betlémem je takzvaná Křížová cesta 21. století.
Tvoří ji sochy, které ztvárňují příběh nadějí a utrpení člověka. Galerie moderního sochařství v přírodě je volně přístupná. Sochy tu stojí od roku 2008. Místo je jen 2 km daleko z Kuksu v sousední obci Stanovice. Vůz můžete zaparkovat tam. Pokud pojedete vlakem, tak je lépe zajet o jednu zastávku za Kuks – a to do Žirče. Zde se dáte kousek pod nádražím doprava a přijdete na velkou louku, kde jsou sochy rozmístěny.
K projektu, jehož producentem se stal Královéhradecký kraj, přizval přední české sochaře tří generací s blízkým vztahem k východním Čechám: Jana Koblasu, Stanislava Hanzlíka, Vojtěcha Adamce, Jana Hendrycha, Čestmíra Mudruňku, Ellen Jilemnickou, Ivana Jilemnického, Jiřího Kačera, Maria Kotrbu, Václava Fialu, Michala Šaršeho, Jaromíru Němcovou, Jiřího Marka a Daniela Klose.
Příběh putování a nadějí člověka je ztvárněn v hořickém pískovci, tradičním kameni tohoto kraje, který už před 300 lety „rozplakal i rozezpíval“ Matyáš Bernard Braun. Slavnostního otevření (4. října 2008) se Vladimír Preclík nedočkal. Ale i k jeho poctě „křížová cesta 21. století“ vypráví o zázraku života, o víře a naději, že smrt nemusí být tou poslední tečkou.
Křížová cesta 21. století je přístupná celoročně. Vstupné se neplatí. Prohlídku zvládnete pěšky, na kole. Příběh utrpení a nadějí člověka je metaforou putování současného člověka!
Jak pravil sochař Vladimír Preclík: "Každý z nás si nese svým životem svou vlastní křížovou cestu. A bez naděje se nikdo z nás neobejde."